У «Бібліотеці Місяця авторських читань» вийшов переклад Душана Душека «Просте речення про любов»

Переклав роман зі словацької Лесь Белей, редагувала видання Оксана Думанська, а художнє оформлення книги створила Оксана Васьків. Українське видання вийшло за підтримки Літературно-інформаційного центру у Братиславі (програма SLOLIA) у кооперації Мистецької ради «Діалог» та тернопільського видавництва KROK (і вже доступне для замовлення на сайті).

 

Григорій Семенчук, директор фестивалю Місяць авторських читань у Львові та один з ініціаторів видання, так розповідає про вибір книги для перекладу: «Вже 5 років МАЧ знайомить Україну з різними літературами Європи, зокрема і зі словацькою. Одним з наших партнерів у цьому проєкті є чеське видавництво Vetrny Mlyny: вони й запропонували на вибір кілька книжок. Ми зупинилися на книжці Душана Душека одного з найбільш самобутніх сучасних словацьких письменників».

 

«Просте речення про любов» – це кінопроза: література про кіно і його людей, кіношна (в сенсі надзвичайно візуальна), написана сценаристом. У новелах Душека змішано і виняткові сцеристські інсайди, і чутливість до картинки як профдеформацію самого автора, і просто правдива людська чутливість до краси. «Дотримуватися аксіоми: гарне не те, що гарне, а те, що подобається», пише у новелі «Райдужки» Душек як пораду старого викладача студентам сценаристики і самому собі.

 

Це також міська проза. У ній небагато описів Братислави, але чомусь на диво багато її атмосфери і настрою. Дунай робить прозу Душека ніби вологою зсередини часом навіть хочеться сказати «сируватою». Але: «Сценарій спеціально пишуть біднішою мовою; сценарій, отже (як знову стверджує Жан-Клод Карр’єр), пишуть образами» (новела «Диявол»). 

 

Усі ці історії також про любов у цьому випадку назва не обманює. Але це точно не любовні історії. Вона тут між рядками; у погляді оповідача; ніби на периферії зору; але рухає сюжетом, персонажами, життям.

 

Душан Душек – словацький прозаїк, поет, сценарист, автор радіоп’єс та книг для дітей і підлітків, педагог. Вивчав хімію і геологію в Університеті Коменського (м. Братислава). Після навчання працював редактором в словацьких періодичних виданнях. Писати і друкуватися почав з 1969 року; першу свою книгу опублікував в 1972 році. Сьогодні викладає на кафедрі драматургії в Академії музики і драматичного мистецтва м. Братислава. Автор понад 30 книг для дітей і дорослих.
Замовлення книги он-лайн: http://krokbooks.com/zamovlennya-knyzhok/

Ознайомитись з уривком – http://litakcent.com/2020/04/02/dushan-dushek-proste-rechennya-pro-lyubov-urivok/