EUROPA ZENTRAL, LEMBERG

2017-12-16 00:00 Берлін

Наприкінці травня 2017 року до Львова завітала група німецьких артистів і кураторів у складі Кріс Драєр, Алеко Хофстеттера, Хартмута Яна, Френака Лохмеєра, Штефана Круля, Маргіти Вайлер і Уве Пауль Тітз, щоб знайти «спільні сліди» і зв’язки, які поєднували і поєднують нас, і актуалізувати їх у мистецькому контексті двох країн – Німеччини і України.

У першій частині довгострокового проекту «EUROPA ZENTRAL, LEMBERG» вони відвідали Львів і за допомогою місцевих колег спробували зорієнтуватися з вивченням слідів спільної культурної спадщини, які залишилися у нашому місті, і спробували сформувати саму механіку проекту, його структуру.

Як зазначає один з ініціаторів, куратор проекту Штефан Круль: «Львів – це один із мегаполісів, що знаходяться на периферії західноєвропейського сприйняття як географічно, так і, головне, культурно. Але з іншої точки зору, саме Львів є відображенням арени потрясінь 20-ого століття: війн, конфліктів, боротьби за незалежність, і зрештою – порозуміння. Таким чином, з погляду Заходу на Схід, з’являються нечіткі «ментальні» кордони, міфи про етнічні конфлікти, економічний хаос, міграцію. У своїй історії Європа завжди була важким топонімом – місцем змін, місцем гібридів, місцем тертя і постійно мінливих кордонів. Для нас було важливим питання інтелектуальної та художньої продуктивності європейців у локації, до якої вони не звикли, яка є абсолютно новим незвіданим світом. І тут було би варто переглянути звичайні стосунки центру і периферії. Так, можливо, у свідомості пересічного європейця Львів і є Сходом: замурзаний і незвіданий син Європи. Але для мене стало зрозуміло: це те місто, де зустрічають світанок ХХІ століття на годину раніше, ніж ми».

Перші результати проекту були експоновані у Берліні 24 листопада-16 грудня 2017 року в галереї «Zwitschermaschine», де можна було побачити усі роботи, створені упродовж двох візитів до Львові – у травні і серпні 2017 року. У майбутньому планується наступна презентація проекту у Львові.